Załącznik
do Zarządzenia nr 45
Dyrektora GOSiR
z dnia 30 października 2020 roku
REGULAMIN PRZETARGU
§ 1
1. Regulamin niniejszy znajduje zastosowanie do prowadzonych przez GOSiR postępowań przetargowych dotyczących najmu i dzierżawy (dalej najmu) składników mienia komunalnego będącego w zarządzie GOSiR (lokalu, terenu, obiektu) oraz zbycia ruchomości (wyposażenie). W przypadku mienia będącego w trwałym zarządzie GOSiR oddawanie nieruchomości lub jej części w najem, dzierżawę lub użyczenie następuje na zasadach określonych w ustawie z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami dalej „ugn” (t.j. Dz. U. z 2020 poz. 65 ze zm.).
2. Postępowanie przetargowe przeprowadzane jest przez doraźną Komisję Przetargową, składającą się od trzech do czterech osób, powoływaną zarządzeniem Dyrektora GOSiR.
3. Zmiana składu osobowego Komisji dokonywana jest przez Dyrektora GOSiR w drodze zarządzenia.
4. Skład Komisji jest jawny.
5. Członek Komisji zobowiązany jest wyłączyć się z udziału w pracach Komisji, jeżeli:
1) ubiega się o wynajem lokalu, terenu, obiektu lub ubiega się o zakup ruchomości od GOSIR;
2) pozostaje w związku małżeńskim, w stosunku pokrewieństwa lub powinowactwa w linii prostej, pokrewieństwa lub powinowactwa w linii bocznej do drugiego stopnia lub jest związany z tytułu przysposobienia, opieki lub kurateli z Oferentem;
3) przed upływem 3 lat od dnia rozstrzygnięcia postępowania przetargowego pozostawał w stosunku pracy z Oferentem lub łączyła go z Oferentem jakakolwiek umowa cywilnoprawna (np. zlecenia, dzieło) lub był członkiem organów zarządzających lub organów nadzorczych podmiotów ubiegających się o wynajem lokalu terenu, obiektu lub ubiegających się o zakup ruchomości;
4) pozostaje z Oferentem w takim stosunku prawnym lub faktycznym, że może to budzić uzasadnione wątpliwości co do bezstronności tych osób;
5) został prawomocnie skazany za popełnione przestępstwo łapownictwa, przestępstwo przeciwko obrotowi gospodarczemu lub inne przestępstwo popełnione w celu osiągnięcia korzyści majątkowych.
6. Osoby będące członkami Komisji składają, pod rygorem odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania, pisemne oświadczenie o braku lub istnieniu okoliczności, o których mowa w ust. 5.
§ 2
1. Celem przetargu jest określenie wysokości stawki czynszu miesięcznego netto za 1 m2 powierzchni lokalu użytkowego, terenu lub obiektu.
2. Stawka wywoławcza czynszu najmu lub dzierżawy w pierwszym przetargu nie może być mniejsza niż aktualnie obowiązująca stawka minimalna, ustalana w aktach prawa miejscowego tj. Uchwałach Rady Miasta Gniezna albo Zarządzeniach Prezydenta Miasta Gniezna, właściwych do spraw najmu i do spraw dzierżawy.
3. W przypadku przetargu, którego celem jest sprzedaż ruchomości, stawka wywoławcza w pierwszym przetargu nie może być mniejsza niż jej aktualna wartość rynkowa.
4. Decyzję o zastosowaniu stawki wywoławczej wyższej od minimalnej może podjąć Dyrektor GOSiR, po uwzględnieniu atrakcyjności lokalu, terenu, obiektu lub ruchomości oraz tendencji rynkowych.
§ 3
1. W przetargu mogą brać udział osoby fizyczne, prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej.
2. Przystępujący do przetargu zobowiązani są do wpłacenia wadium w wysokości i w sposób określony w ogłoszeniu o przetargu.
§ 4
1. Ogłoszenie o przetargu – wraz z wykazem lokali, terenów, obiektów przeznaczonych do wynajęcia lub wydzierżawienia – podawane jest do publicznej wiadomości na stronie internetowej (BIP) oraz na tablicy ogłoszeń w siedzibie GOSiR i Urzędu Miejskiego w Gnieźnie, co najmniej 21 dni przed terminem przetargu. Informacje o wywieszeniu wykazu podaje się do publicznej wiadomości przez jednokrotne ogłoszenie w prasie lokalnej.
2. Ogłoszenie o przetargu na zbycie ruchomości zamieszcza się na stronie internetowej (BIP) oraz na tablicy ogłoszeń w siedzibie GOSiR i Urzędu Miejskiego w Gnieźnie.
3. Ogłoszenie o przetargu otrzymują do wiadomości Dział finansowo-administracyjny GOSiR i członkowie komisji przetargowej.
§ 5
Przetarg jest ustny i odbywa się w drodze publicznej licytacji w miejscu i terminie wskazanym przez GOSiR w ogłoszeniu.
§ 6
1. Licytacja wysokości stawki czynszu w przetargu odbywa się dla każdego lokalu, terenu lub obiektu oddzielnie, w kolejności ustalonej w ogłoszeniu o przetargu.
2. Licytacja ruchomości przeznaczonych do zbycia odbywa się dla każdej z nich oddzielnie, w kolejności ustalonej w ogłoszeniu o przetargu.
§ 7
1. Przetarg może się odbyć w przypadku zgłoszenia się choćby jednego uczestnika. Przetarg jest ważny, jeżeli chociaż jeden z uczestników zaoferuje stawkę wyższą od stawki wywoławczej, o co najmniej jedno postąpienie.
2. Przetarg jest nierozstrzygnięty, jeżeli żaden z uczestników nie zaoferował postąpienia ponad stawkę wywoławczą.
3. W przypadku niewyłonienia Najemcy lub Dzierżawcy w pierwszym przetargu, mogą zostać ogłaszane kolejne przetargi albo lokal, teren lub obiekt może zostać wynajęty lub wydzierżawiony w trybie bezprzetargowym. Zastosowanie mają tu zasady określone w ustawie ugn oraz w aktach prawa miejscowego tj. w Uchwałach Rady Miasta Gniezna i w zarządzeniach Prezydenta Miasta, właściwych do spraw najmu i do spraw dzierżawy.
4. W przypadku niewyłonienia Nabywcy w pierwszym przetargu, mogą zostać ogłaszane kolejne przetargi albo ruchomość może zostać zbyta w trybie bezprzetargowym.
6. Uprawnienie do najmu i dzierżawy lokalu, terenu lub obiektu w trybie bezprzetargowym, nie przysługuje Najemcy i Dzierżawcy, który przed przetargiem wypowiedział umowę najmu lub dzierżawy lub z którym umowę najmu lub dzierżawy rozwiązano bez wypowiedzenia z jego winy lub gdy Najemca i Dzierżawca albo Oferent posiada zaległości wobec Miasta Gniezna bez względu na tytuł.
7. Stawki wywoławcze w kolejnych przetargach na najem i dzierżawę ustala się na zasadach określonych w aktach prawa miejscowego tj. w Uchwałach Rady Miasta Gniezna i w zarządzeniach Prezydenta Miasta, właściwych do spraw najmu i do spraw dzierżawy. W kolejnych przetargach stawka wywoławcza może być obniżana do poziomu nie mniejszego, niż 1 % wartości odtworzeniowej obowiązującej w chwili ogłoszenia przetargu, dzielonej przez 12 miesięcy.
8. Stawka wywoławcza ruchomości przeznaczonej do zbycia w drugim przetargu może być obniżona o 20%, a w kolejnych przetargach do poziomu nie mniejszego niż jej wartość księgowa, o ile ta ruchomość nie została w pełni zamortyzowana.
§ 8
Przetarg rozpoczyna się od podania przez organizatora stawki wywoławczej netto.
§ 9
Zaoferowana przez uczestnika przetargu stawka przestaje być wiążąca, gdy inny uczestnik zaoferuje stawkę wyższą.
§ 10
Uczestnik, który zaoferuje najwyższą stawkę w przetargu, trzykrotnie wywołaną przez prowadzącego przetarg, nabywa uprawnienia do najmu lub dzierżawy licytowanego lokalu, terenu lub obiektu albo uprawnienia do nabycia rzeczy na zasadach określonych w umowie, o której mowa w § 13 poniżej.
§ 11
Wadium wpłacone przez wygrywającego przetarg zalicza się na poczet kaucji, a wadia wpłacone przez pozostałych uczestników przetargu, którzy nie uzyskali prawa do najmu lub dzierżawy lokalu, terenu lub obiektu albo prawa do nabycia rzeczy zostają zwrócone na konto podane przez Oferenta, w przeciągu 7 dni roboczych od terminu rozstrzygnięcia przetargu.
§ 12
Uczestnik przetargu po jego zakończeniu może złożyć oświadczenie o przeniesieniu wpłaconego wadium na kolejny licytowany lokal, teren lub obiekt albo licytowaną ruchomość o ile jest ono wystarczające na pokrycie należnej kwoty oraz nie zostało wykorzystane we wcześniejszej licytacji objętej tym samym ogłoszeniem.
§ 13
1. Przystępujący do przetargu mają możliwość zapoznania się z treścią projektu umowy najmu lub dzierżawy albo zakupu, zamieszczonej na stronie internetowej (BIP) oraz na tablicy ogłoszeń w siedzibie GOSiR i Urzędu Miejskiego w Gnieźnie. Postanowienia projektu umowy nie podlegają negocjacji, a zaoferowanie najwyższej stawki w przetargu uprawnia Oferenta do zawarcia umowy o treści określonej w projekcie, o którym mowa w zdaniu poprzednim.
2. Wygrywający przetarg zobowiązany jest do zawarcia umowy najmu lub dzierżawy albo zakupu w ciągu 14 dni od dnia rozstrzygnięcia przetargu, pod rygorem utraty wadium i prawa do zawarcia umowy.
§ 14
Przystępujący do przetargu mają możliwość dokonania oględzin lokalu, terenu, obiektu lub ruchomości przed przystąpieniem do licytacji w terminie określonym przez GOSIR. Uwagi dotyczące ich stanu technicznego, zgłoszone po zakończeniu licytacji nie będą uwzględniane.
§ 15
1. Z przebiegu przetargu sporządzany jest protokół, który powinien zawierać:
- oznaczenie lokalu, terenu, obiektu lub ruchomości;
- oznaczenie miejsca i czasu przetargu;
- imiona i nazwiska osób prowadzących przetarg;
- wysokość stawek wywoławczych;
- najwyższe stawki zaoferowane za poszczególne składniki mienia;
- imię i nazwisko oraz miejsce zamieszkania lub siedziby wygrywającego przetarg;
- wysokość wpłaconego wadium;
- wzmiankę o odczytaniu regulaminu;
- podpisy osób prowadzących przetarg.
2. Komisja w terminie 5 dni roboczych od daty przeprowadzenia przetargu, każdorazowo sporządza protokół i przedkłada go Dyrektorowi GOSiR celem zatwierdzenia.
3. Protokół zatwierdzony przez Dyrektora GOSiR, podlega upublicznieniu poprzez wywieszenie go na stronie internetowej (BIP) oraz na tablicy ogłoszeń w siedzibie GOSiR i Urzędu Miejskiego w Gnieźnie.
4. Protokół z przetargu archiwizowany jest w dziale właściwym do spraw nadzoru nad składnikami mienia będącymi w zarządzie GOSiR.
§ 16
GOSiR może odstąpić od przeprowadzenia przetargu w całości lub wyłączyć z przetargu poszczególne składniki mienia, bez podania przyczyny.
§ 17
1. Do rozstrzygnięcia spornych kwestii i interpretacji warunków przetargu upoważniona jest Komisja Przetargowa.
2. Komisja Przetargowa podejmuje decyzje w drodze głosowania jawnego, zwykłą większością głosów.
3. W przypadku równej ilości głosów decyduje głos Przewodniczącego Komisji Przetargowej.
4. Od decyzji Komisji Przetargowej nie przysługuje odwołanie.
§ 18
1. Ogłoszenie o przetargu powinno zawierać następujące informacje:
- adres lokalu, terenu, obiektu lub ruchomości;
- opis ogólny (m.in. parametry i opis stanu techniczny);
- przeznaczenie lokalu, terenu, obiektu lub ruchomości;
- termin i miejsce rozstrzygnięcia przetargu;
- stawkę wywoławczą netto (bez podatku VAT);
- wysokość postąpienia;
- wysokość wadium, termin i miejsce jego wpłacenia, jeśli jest wymagane;
- o konsekwencjach uchylenia się od zawarcia umowy;
- o możliwości zapoznania się z treścią projektu umowy przed przystąpieniem do przetargu;
- o możliwości dokonania oględzin lokalu, terenu, obiektu lub ruchomości przed przystąpieniem do przetargu;
- nazwisko, stanowisko, telefon do osoby udzielającej informacji na temat przedmiotu przetargu i godzin udzielania informacji
- inne dodatkowe informacje i warunki przetargu (np. lokal do remontu, wysokość kaucji, termin przejęcia albo nabycia przedmiotu przetargu).
2. Ogłoszenie, a także warunki przetargu mogą być zmienione lub odwołane tylko wtedy, gdy zastrzeżone jest to w ich treści.
§ 19
1. Do przetargu dopuszcza się wyłącznie Oferentów, którzy wpłacili wadium (chyba, że jego wpłata nie była wymagana), co oznacza, że najpóźniej do momentu określonego w ogłoszeniu, pełna kwota wadium winna znajdować się na koncie bankowym GOSiR oraz spełnili wszelkie inne wymogi wynikające z ogłoszenia.
2. Przewodniczący Komisji Przetargowej otwiera przetarg, przekazując uczestnikom informacje, o których mowa w § 18 niniejszego Regulaminu oraz imiona i nazwiska lub nazwy podmiotów, które wpłaciły wadium i zostały dopuszczone do przetargu.
3. Przewodniczący Komisji Przetargowej informuje uczestników przetargu, że po trzecim wywołaniu najwyższej zaoferowanej stawki, postąpienia nie zostaną przyjęte.
4. Postąpienie może wynosić nie mniej niż 1,00 zł lub wielokrotność 1,00 zł.
5. Przetarg jest ważny bez względu na liczbę uczestników, jeżeli chociaż jeden uczestnik zaoferował co najmniej jedno postąpienie powyżej stawki wywoławczej.
6. Po ustaniu zgłaszania postąpień, Przewodniczący Komisji Przetargowej wywołuje trzykrotnie ostatnią, najwyższą stawkę i – o ile żaden z uczestników nie zgłosi kolejnego postąpienia – zamyka przetarg dotyczący konkretnego lokalu, terenu, obiektu lub ruchomości, a następnie ogłasza imię i nazwisko osoby lub nazwę firmy, która przetarg wygrała.
7. Uczestnikom przetargu nie przysługuje żaden środek odwoławczy od wyników lub trybu przeprowadzenia przetargu.
8. W sprawach nieunormowanych niniejszym regulaminem, a regulujących powyższe kwestie stosuje się aktualnie obowiązujące przepisy prawa, w tym prawa miejscowego tj. Uchwały Rady Miasta Gniezna i zarządzenia Prezydenta Miasta.